Zencefil Çayının Faydaları

Encefil çayının yararları diğer bitki çayları gibi vücuda pek çok yararı olan bir çaydır. Bitki olarak zencefilin de pek çok yararı vardır. Zencefil baharat olarak da kullanılacak olan bir bitkidir. Bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu bitki çayın dışında baharat özelliğiyle yemeklerde de kullanılır.

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir?

Zencefil çayı soğuk algınlığını hafifletir, terlemeye sebebiyet verir buda ateşi olan kişilerin ateşinin düşmesini sağlar. Boğaz ağrılarına da iyi gelen zencefil çayı mide bulantısının geçmesine de yardımcı olur. Solunum yollarının açılmasını kolaylaştırır. Deniz tutan insanların zencefil çayı içmeleri bulantılarına ve baş dönmelerine iyi gelecektir. Romatizma tedavisini destekler ve kas ağrılarına çok iyi gelir. Kan şekerinin düşmesini sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.
Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?
Bir adet zencefilin kabuğu temizlenir. Su kaynatılır ve kaynayan suyun içine zencefil dilimleri atılır. Yaklaşık 15-20 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Eğer tadı acı gelirse bal kullanılarak tatlandırılabilir.

Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları

Zencefilin son senelerde oldukça çoğalan kanser hastalığından koruduğu bilinmektedir. Özellikle mide bulantısını geçirme özelliğiyle bilinir. Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisine yardım eder. Kalp sağlığını koruyan zencefil çayı kemik sağlığını da korur. Sindirim sistemine olumlu etkileri olan bu çay böbrekleri de korur. Hamilelik döneminde mide bulantıları yaşamakta olan ya da hastalık döneminde mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya kalanlarında zencefil çayı içmeleri bu sıkıntılarının geçmelerini sağlayacaktır.

Zencefil Çayının Yan Etkileri ve Zararları
Bitki çaylarının çok fazla faydası vardır ancak bazı durumlarda zararları da ortaya çıkabilir. Bu yüzden bitki çayları içilmeden önce doktora danışılması gerekmedir. Fakat zencefil çayı diğer bitki çaylarının tam tersine çok fazla zararlı etkisi olmayan bir çaydır. Tansiyon, şeker ve kalp hastalığı olanlar zencefil çayı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Eğer bu çay gereğinden çok tüketilirse bir takım problemlere yol açabilir. Bunlar ishal, göğüs yanması ve ağızda yanma hissidir. Kan inceltici özelliği olduğu için ameliyattan sonra kullanılmaması önerilir.

Diğer Bitki Çayları hakkında yazılarımızı da okumayı unutmayın.