Dünyada eşi benzeri zor görülen dostluk ve Kardeşlik Aynı din aynı dil olan Türkiye ve Azerbaycan çok önemli adımlar atmaya başladı.. 

Türkiye’nin bedel ödeyerek sonsuz desteğiyle Karabağda 44 günde zafer elde eden Azerbaycan çok önemli kararlar almaya başladı bölge, yeni ulaşım hatları sayesinde artık savaş ortamından çıkarak ekonomik canlanmanın yaşanacağı bir sürece girdi. Bu ulaşım hatlarından en önemlisi ise Nahçıvan koridoru. Türkiye ile Azerbaycan’ı karadan birleştirecek koridor iş dünyasında heyecana yol açtı.

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’I BİRLEŞTİREN KORİDOR

Çok sayıda ürünün daha ucuz maliyetlerle ihracat ve ithalatının önünü açacak koridor üzerinden kurulacak yeni enerji hatları ile düşük fiyatlı doğal gaz alımının da kapısı aralanmış olacak. Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçtiğimiz yıl yaşanan ve 44 gün süren savaşın ardından Azerbaycan işgal altındaki topraklarını geri alırken, yıllar sonra gelen zafer Türkiye ile Azerbaycan arasında ticaret yolunun da kapısını araladı. Azerbaycan, Ermenistan ile imzaladığı anlaşma kapsamında Türkiye sınırında yer alan ve ülkenin geri kalanıyla bağlantısı bulunmayan tek toprağı olan Nahçıvan ile de bir kara koridoru kurulması sözünü aldı. Bölgenin hem çehresini hem de kaderini değiştirecek kara ve demir yolu anlaşmalarına yönelik son açıklama Ermenistan Başbakanı Paşinyandan geldi.

Paşinyan, anlaşmanın Ermenistan ve Türkiye ilişkilerini normalleştirmek adına büyük bir adım atılacağını ifade etti. Türkiye ile Azerbaycan arasında ticari köprü olacak ​Nahçivan koridoru iş dünyasını da heyecanlandırmış durumda Müsiad Konya Şube Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı,

Türkiye’nin Azerbaycan ile ticaretine ilişkin Nahçıvan koridoru açılması durumunda hem Azerbaycan’a hem Azerbaycan üzerinden diğer Kafkas ülkelerine, Türk Cumhuriyetlerine ulaşımımız kolaylaşacak. Bu da çok daha rahat ticaret yapabilmemizi sağlayacaktır dedi Açılacak olan bu çok stratejik Koridor vatana millete hayırlı olsun.