Șekersiz çay içenler dikkat Türk kültürü dendiği vakit kușkusuz hepimizin aklına çay gelir. En çok tükettiğimiz içeceklerin bașında gelir. Sabah, öğlen, akșam hemen hemen her vakitte çay tüketiyoruz. Masum gibi görünen çayı șekerle tükettiğimiz vakit bir çok hastalığa davetiye çıkarıyoruz istemeden. Șekerli çayın zararlarını ve kötülüklerini duyduğunuz zaman sizlerde șekersiz çay içmek için elinizden geleni yapacaksınız zira șekersiz çayın vücuda neler yaptığı görülmeye değer. 

Şekersiz Çay İçenler Dikkat! İnanılmaz Etki

Sabah kahvaltısında, akșam beș çayında severek tükettiğimiz çayın dikkat etmemiz gereken 2 yanı var. Șekerli ve șekersiz olarak tüketmenin arasında ki iki fark çok önemli. Șekerle içtiğimiz vakit çayı, vücudun biyolojik yapısını bozmakta ve kilo almasına da neden olmakta. Sivilce ile aknelerin dahi artmasını sebebiyet vermekte. Bunun yanı sıra ağız ile diș sağlığında diș minesine de zararları dokunmaktadır. Fakat șekersiz çay ise vücudumuzda ki su dengesini dahi sağlamaktadır. Çay șeker ile karıștığı vakit diș minesinde yer alan beyaz rengi vermekte olan plakları sarartır, diș plaklarının artmasına sebep olur, șekersiz çay ise içinde yer alan maddeler sayesinde diș minesinde ki florürü korumaktadır.

Çayın faydalarından birisi de antioksidan vücudumuzu güçlendirerek toksinleri atmamıza yardımcı olurken, kansere sebep olan hücrelerinde korkulu rüyası haline geliyor. Yemek sonrası tükettiğimiz keyif çayı sindirim olayını kolaylaștırır bunun yanı sıra vücutta bulunan zararlı bakterilerin de atılmasına ek olarak yardımcı olabilmektedir.

ȘEKERSİZ ÇAY BÖBREKLERE DE YARAR SAĞLAMAKTADIR

İçinde bulunmakta olan reofilin ile teobromin maddeleri sebebiyle böbrekler daha sağlıklı çalıșır. Diyabet yani șeker sorunu yașayan bireylerin doğal yollar ile șeker tüketmemeleri de önemli. Tatlandırıcı kullanmakta olan șeker hastalarının da tatlandırıcı kullanırken emin olup araștırarak güvenli markaları kullanması vücut sağlıkları için önem arz etmektedir. Şekersiz olarak tüketmeleri çayı onlar için daha yarar sağlamaktadır. Çayı șekerli içenler birden elbette bırakamaz bunu kademe kademe yapabilirsiniz. Örneğin 3 șekerle mi içiyorsunuz çayı; Bunu bi gün 2,5 șekere indirin bi gün 2’ye indirin bi gün 1,5’a indirin ve ta ki șekersiz içene kadar kademe kademe azaltın.

Burada sizin dirayetiniz ve kararlığınız da çok önemli bașta șekeri azaltmak biraz zor olacak ama buna değdiğini göreceksiniz öyle ki bir gün șekersiz içmeye alıșınca ya ben bugüne kadar șeker içmișim çayın gerçek tadını almamıșım diyeceksiniz. Koyu çay içmek ve sürekli içmek kalpte çarpıntıya sebebiyet vermektedir. Çok çay ve kahve tüketen kișilerde çarpıntı olabilir.

Sizlere tavsiyemiz çayı içebildiğiniz kadar açık içmeye çalıșın, limonlu çay içmeye çalıșın ama coraspin gibi kan sulandırıcı kullananlar, sağlık sorunu yașayanlar mutlaka doktoruna danıșsın. Fakat normal bireyler çayı limon ile tüketirse çarpıntı olușmamasında büyük faktör olur ve kan sulanarak sağlığınıza da bir çok fayda sağlamıș olur. ÖNEMLİ NOT: Burada verdiğimiz bilgiler tamamiyle tavsiye niteliğindedir, özellikle çayı limonla tüketmek isteyenler doktoruna danıșsın zira hem kan sulandırıcı ilaç kullanıp hem de sürekli limon çay içmek doktorunuzun bileceği konu olabilir.