Limonun Bu YararlarınıHiç Duymadınız, Limonun Faydaları

C vitamini deposu limondan daha fazla yararlanmanın yolunu biliyor musunuz? Özellikle salatalarda, balık yerken ve kış aylarında bağışıklık sistemimizi desteklemek için kullanmış olduğumuz limon, sağlığımız açısından bir hayli faydalıdır. Limon yalnızca C vitamini içermez. Limon, zengin lif kaynaklı bünyesinde C vitamininin beraberinde; b vitamini, demir, calsiyum, potasyum ve magnezyum da içerir. Hatta bünyesinde bazı meyve ve sebzelerden daha fazla potasyum barındırır. Yani limon, tam bir vitamin deposudur.

Limonun Bu YararlarınıHiç Duymadınız, Limonun Faydaları

Limonun faydalarından faydalanmak için hasta olmanıza gerek yok. Bilhassa daha sağlıklıyken kullanmak hasta olmanızı da büyük ölçüde engelliyor. Limonu direk yerseniz ya da suyunu içerseniz içerdiği yüksek asit dişlerinize ve organlarınıza zarar verebilir. Bu sebeple seyreltmeniz hem sağlığınız açısından, hem de faydası açısından son derece önemlidir. Sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak ılık suya sıkacağınız yarım limon suyu, size inanılmaz faydalar sağlayacaktır. İşte gıda olarak tüketmenin yanında, saç ve cilt sağlığına da iyi gelen limonla elde edilen limonlunun pek çok yararı.

Limon Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirir!
C vitamini, bağışıklık sistemi için gereken ve en büyük desteği sağlamakta olan vitamindir. Sürekli ve taze şekilde alınması gerekli olan C vitamini, limonda fazlası ile mevcuttur. C vitamininin beraberinde pek çok vitamin içeren limon suyu, organları ve kanı temizleyerek; kolera, sıtma gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldırır.

Limonun Depresyona Faydaları
Beyin sağlığını koruyan limon suyu, stresli ve bunalımlı dönemleri hafif atlatmanıza yardımcı olur. Limonlu içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, günlük koşuşturma ve çalışma esnasında daha enerjik olabilirsiniz. Gece iyi uyumanızı ve uykunuzu almış olarak uyanmanızı sağlar.

Limonun Sindirime Faydaları !
Limon suyu mideyi ve bağırsakları toksinlerden temizler. Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve mide yanması şikayetlerini ortadan kaldırır. Limon suyunu bahsettiğimiz şekilde kahvaltılardan önce alabilirsiniz. Özellikle midenizde şişkinlik, hazımsızlık ve geğirme gibi şikayetleriniz varsa doktorunuza danışmanız beraberinde, limon suyunu sodayla karıştırarak akşam yemeklerinden sonra da kullanabilirsiniz.

Limon Ağız ve Dişeti Sağlığınıza Faydaları
Limon suyu, diş sağlığınızı korumakta önemli rol oynar. Kullanıldığında ağız içini bakteri ve toksinlerden temizler. Dişeti ihtihapları ve diş ağrılarına iyi gelir. Limon suyu asit içerdiğinden, kullanıldıktan sonra dişleri aşındırmaması için ağız, temiz su ile iyice çalkalanmalıdır.

Limon Cilt Lekelerini Yok Eder!
Limon, doğal bir antiseptiktir. Dolayısıyla cilt ile alakalı problemlerin tedavisinde de yardımcıdır. Organik bal, saf su ve bir miktar limonun suyu karıştırılarak cilde maske biçiminde uygulandığında, zamanla cilt lekelerini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca siyah noktaların temizliğinde, güneş yanıklarında, yara izlerinde ve buruşukluklar da da etkilidir.

Limonun Kilo Vermenize Faydaları !
Limon, bünyesindeki lif deposu sayesinde açlık hissini ortadan kaldırır. Kilolarınızdan kurtulmak için yapacağınız diyetle beraber sabahları içeceğiniz limonlu su, hızlı ve daha sağlıklı kilogram vermenizi sağlayacaktır.

Ayrıca Limon ve Limon Suyu;
Vücuttaki C vitamini açığını kapatır. Cildin PH dengesini sağlayarak yaraları iyileştirir, lekeleri giderir. Kolon hastalıklarında endikedir. Vücuttaki toksinlerin kolayca atımını sağlar. Sindirimi kolaylaştırarak, safrayı düzenler. Kötü huylu mikropların vücutta çoğalmasını önler. Böbrekleri ve karaciğeri temizler. Eklem ağrılarına iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığını tedavi eder. Beyin ve sinir sistemi sağlığını korur. Kötü kolesterolü düşürmede önemli rol oynar. Tırnak bakımında kullanıldığında, tırnakları güçlendirir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Tansiyonu dengeler. Limon suyunun beraberinde limon yağı ve limon kabuğu da bir hayli faydalıdır.