Islak Saçla Yatmanın Zararları

Islak saçla uyumanın sanıldığından çok daha fazla zararı bulunur. Özellikle de kadınlar bu sürece dikkat etmelidir.

Islak Saçla Yatmanın Zararları

Islak saçla uyumak esasında bir çok sağlık problemini yanı sıra getirir. Elbette geçe yatmadan önce duş almak uyku niteliğini artırır. Yine bu süreçte kas gerilimini azaltan duş sonrasında ıslak saçla yatmak, bağışıklık sistemi ve kaslar üstünde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden ıslak saçla yatmanın zararları konusunda birtakım bilgilere sahip olmak önemlidir. Saç kurulamak çoğunlukla zahmet isteyen bir iş olarak görülse de yeterince kurulamalı ve aşağıda paylaşacağımız sağlık sorunlarına karşı tedbirler alınmalıdır.

Islak Saçla Uyumanın Zararları Nelerdir?
Islak saçla uyumak evvela kas ağrılarına davetiye çıkartır. Çünkü saçların ıslak olması kan dolaşımı problemlerine neden olurken vücut sıcaklığını değiştirir. Kas gerilimini ve spazmını artıran bu durum sebebiyle saçların kurutulması önemlidir. Islak saçla yatmanın zararları ayrıca aşağıda belirtilen gibi sıralanacaktır.

Yağlı Saçlar
Saçların 1-2 saat nemli kalması, saçlarda yağ miktarının azalmasına neden olur. Ayrıca yapıştan bir tabaka meydana getiren bu durumun asıl sebebi, yağ bezelerindeki değişikliklerdir. Çünkü saçların uzun süre ıslak kalması, kafa derisindeki pH seviyesinin dengesini bozar.

Soğuk Algınlığı
Vücut sıcaklığında değişimler yaşanması, soğuk algınlığına sebep olacaktır. Ayrıca alerjiyi de tetikleyen ıslak saçlar, vücudun savunma mekanizmasını zayıflatmaktadır. Sonuç olarak bakteri ve virüsleri harekete geçirir ve bireyler de bu durumdan hızlı bir biçimde etkilenir.

Kaşıntı
Islak saçla uyumak, ciltte mantar oluşumuna neden olur. Mantar da iltihap ve kaşıntılara davetiye çıkartır. Bu yüzden uyumadan önce saçların yeterince kurutulması daima öneri edilir.

Cilt Enfeksiyonu
Saçların ıslak bir biçimde yatılması, kafa derisinde tahrişe neden olur. Yukarıda da belirtildiği üzere cilt enfeksiyonlarının asıl kaynağı mantar oluşumudur.

Saç Kırılması
Saçların daha sağlıklı ve kuvvetli olmasını isteyenler ıslak saçla yatmanın zararları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Saç uçlarının kırılmasına sebep olan ıslak saçlar ayrıca saç tellerini de güçsüzleştirir.

Baş Ağrısı
Bayanlar genel olarak saçlarını havluya sararak kurutmadan uyumayı tercih eder. Ancak nemin uzun süre hapsolmasına sebep olan bu durum, kafa derisindeki kan dolaşımını etkilemektedir. Haliyle ciddi bir baş ağrısı ile karşılaşacağınız için uyumadan önce saçların kurutulması daima önemlidir