Hurma Suyunun Faydaları

Hurma, cennetten bir meyve olarak kabul edilmiş ve insanlarca çok sevilmiştir. Özellikle ramazan aylarında tüketilse de esasında çok yararlı olup düzenli ilaçlanma tüketimi gerekiyor. Hurma çok sayıda rahatsızlığa olumlu etki eden kıymetli bir meyvedir. Hurmayla ilgili bilinen en genel bilgilerden biri de hurmanın şeker bakımından zengin olduğudur. Bu sebeple doğru miktar ve doğru biçimde kullanım hurmanın ve hurma suyunun yararlarını almak konusunda etkilidir.

Hurma Suyu Nelere İyi Gelir?
Özellikle bayanların en büyük problemlerindan bir tanesi olan ve sık sık ayak ve el bileklerinde görülen ödemler, birlikteinde pek çok hastalığa delalet edebiliyor. Vücutta sıvı birikmesi biçiminde tanımlanan ödem, hücre içinde yer alan sıvının hücrenin dışına çıkması ve dokular arasında veya cildin alt tabakasında birikmesi biçiminde tanımlanabilir. Ödem görülmesi, böbrek ve karaciğer gibi önemli organlarda görülen hastalıkların, kalp gibi hayati organlarda görülen hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumda kilogram artışı da görülmesi büyük olasılıktır. Hurma suyunun yararlarına bakıldığında bu hastalıkların bir nebze iyileşmesinde, ödemin vücuttan atılmasında etkileri görülmektedir. Özellikle kadınlarda adet zamanlarında oluşan ödemin giderilmesinde hurma suyunun etkisi bilinmektedir.

Hurma Suyu Nasıl Tüketilir?
Hurma suyunun yararları saymakla bitmez ama hurma suyundan yararlanmak için doğru biçimde tüketmek önemlidir. Geceleri yatmadan önce bir su bardağı suyun içerisine bir tane hurma koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah hem suyunu hem de içerisindeki hurmayı tüketmeye özen gösterin. Bu şekilde tüketildiğinde hurma suyu, bağırsak hareketlerini hızlandırmakla birlikte ödemin de atılmasına yardımcı olabilmektedir. Hurma suyunu bu biçimde her sabah tüketebilirsiniz. Genel anlamda sağlık açısından bir zararı bulunmamaktadır. Ancak önemli sağlık problemleri olanlar ve özellikle hamile kadınlar hurma suyunu tüketirken doktorlarına danışmalıdırlar. Hurmanın doğumu kolaylaştırdığı düşünüldüğünden erken dönemde hurmayı çok sık tüketmek erken doğum riskini ortaya çıkarabilmektedir