Son günlerde epey popüler hale gelen epsom tuzunun ne olduğu ve ne işe yaradığı epey merak edilmektedir. Peki epsom tuzu neye iyi gelir, faydaları nelerdir?

Epsom Tuzunun Faydaları

Epsom tuz içinde magnezyum, oksijen ve kükürt bulunan bir tuzdur. İnorganik bir tuz olan epsom tuzu magnezyum sülfat olarak da bilinmektedir. Epsom tuzu görüntüsüyle kaya tuzunu andırmaktadır, fakat içinde magnezyum bulundurduğu için kaya tuzundan daha farklıdır. Epsom tuzu biraz acımsı bir tada sahiptir. Bu nedenle acı tuz olarak da bilinmektedir ve genellikle sofralarda pek kullanılmaz. Epsom tuzu genelde medikal alanda kullanılmaktadır. Bunun dışında güzellik ürünlerinde, kişisel bakım ürünlerinde, banyo tuzlarında ve bahçecilikte de kullanılmaktadır. Epsom tuzu ya da diğer adıyla İngiliz tuzu kan dolaşımının hızlanmasına, kemik ağrılarının giderilmesine, damar tıkanıklığı problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücuda alındığında serotonin hormonunun salgılanmasına yol açtığından dolayı kişiye rahatlama hissini ortaya çıkarır. Kabızlıktan, kas ağrılarına, stres bozukluğundan, cilt hastalıklarına kadar pek çok alanda fayda sağlayan epsom tuzu temizlikte de kullanılır. Epsom tuzu hakkında başka merak edilen sorular ve cevapları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Epsom Tuzu Nerede Satılır?
Epsom tuzu magnezyum, oksijen ve kükürt içeren bir inorganik tuzdur. Magnezyum sülfat olarak da bilinen epsom tuzu ayrıca İngiliz tuzu olarak da adlandırılmaktadır. Epsom tuzunun acı bir tadı vardır. Ancak pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Epsom tuzunu internette alış veriş sitelerinde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir?
Epsom tuzunun pek çok faydası vardır. Bunlar;

· Epsom tuzu bağırsakların harekete geçmesini sağlar. Kabızlık şikayetlerini giderir.

· Epsom tuzu kas ve eklemleri rahatlatır. Ağrıları giderir.

· Epsom tuzu kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu nedenle damar tıkanıklığı probleminin giderilmesini sağlar. Epsom tuzunun kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

· Epsom tuzunun içinde bol miktarda magnezyum vardır. Bu nedenle saçlara çok iyi gelir. Saçların gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

· Epsom tuzu kasları gevşetmeyi sağlar. Sinir, stres, kaygı bozukluğu ve depresyondan uzaklaşmayı sağlar. Ayrıca zihinsel yorgunluğa da iyi gelir.

· Epsom tuzu ayak kokusunu giderir.

· Epsom tuzu cildin pürüzsüz, yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar.

· Epsom tuzu uyku sorunlarını düzeltir, kaliteli uyku uyumayı sağlar.

· Epsom tuzu vücuttaki toksin maddelerin gitmesini sağlar.