Bir dönemin en efsanevi dizilerinden olan Çılgın Bediş dizisinin, Banu karakterine hayat veren Sonay Akın’ın son halini görünce gözlerinize inanamayacaksınız… Bir dönemin birlikte büyüdüğü Çılgın Bediş’in dizisinin çirkin kızı Banu şimdiki haline hayret edeceksiniz. Çılgın Bediş hiç şüphesiz 90’ların en popüler dizisiydi, hoş o zaman şimdiki gibi bir dönemde yüzlerde dizi çekilmezdi. ÇILGIN BEDİŞ’İN BANU’SUNA NE OLDU? .

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Neredeyse dizinin başrol oyuncusu Yonca Evcimik kadar popüler olan bir isim daha vardı, Çılgın Bediş’in çirkin kızı Banu! Peki Banu karakterini canlandıran Sonay Aydın şimdi nerede, ne yapıyor? Çılgın Bediş dizisinin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti, bu yıllar Türkiye’yi çok değiştirdi tabi Sonay Aydın da aynı kalmadı. Çılgın Bediş’in Banu’sunu yıllar adeta güzelleştirmiş. İşte yıllar geçtikçe Sonay Aydın’daki değişimler. Son olarak Sonay Aydın evli ve çocukları var, şu anda da yurtdışında yaşıyor. Kısa bir süre sonra ülkeye dönmeyi planladığını söyleyen Aydın’ın yeniden oyunculuk yapıp yapmayacağını zaman gösterecek. SONAY AYDIN KİMDİR?…….

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

1972 doğumlu Sonay Aydın yıllarca sahne tozu yutmuş, birçok kez izleyici karşısına çıkmış ve her seferinde seyirciye alkış tufanıyla veda etmiş tiyatro aşığı bir oyuncu. Tiyatroya olan ilgisinin okul çağlarındayken başladığını söyleyen Sonay Aydın, yaşadığı heyecan dolu serüveni anlattı. “Çocukluğumdan beri tiyatro bende bir tutkuydu. Tiyatroya ortaokul sıralarında başladım. Çeşitli oyunlarda yer aldım. İTÜ Konservatuar’da okurken bir yandan da Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve oynadığı ‘kadınlık bizde kalsın’ın kadrosuna dahil oldum.”…..

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Başarılı oyuncunun hayatı Çılgın Bediş dizisiyle tamamen değişmiş. Aldığı teklifin ardından seçmelere katılan aydın, performansı ile tam not almış. Sonay Aydın, o an yaşananları sanki dünmüş gibi heyecanla anlatıyor: “Turgut Yasalar’ın sözlerini duyunca dünyalar benim oldu. Çocukluğumdan beri yer almak istediğim televizyonda karakter oyuncusu olarak boy gösterebilecektim. ” 1996’da ekranlara gelmeye başlayan “Çılgın Bediş” kısa sürede ekran fenomeni haline dönüştü. Dizi 3 sezon boyunca izleyici ile buluştu. Yıl 1999’u gösterdiğinde ise ara verdi. İlk olarak ‘bilgisayar programlama’ okuyan Sonay Aydın, “Çılgın Bediş yeniden başlıyor” haberini alınca bir kez daha soluğu Türkiye’de aldı. 6 ay daha ‘Banu’ olarak izleyici karşısına çıktı. Sonunda dizi yine final yaptı. Diplomasını almak için İngiltere’ye geri dönen Aydın, hayatının aşkı iş adamı Glynn Davies ile nikah masasına oturdu……….

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Bir Neslin Favori Dizisi Olan Çılgın Bediş’in Travma Etkisi Yaratan ve Pek Bilinmeyen Final Bölümü Bir dönemin sevilen dizisi Çılgın Bediş hakkında bilmeniz gerekenleri ve trajik final bölümünü anlattık. 1996 yılında yayınlanmaya başlayan Çılgın Bediş, bir neslin en sevdiği diziydi. Çılgın Bediş tutkunları dizi başladığında televizyonun yanından bir saniye bile ayrılmadan pürdikkat izlerlerdi. Özel ihtiyaç için mola verilmesi mi gerekiyordu? Asla olmaz, kesinlikle reklam girmesi beklenirdi. Özellikle gençler yeni bölümün çıkmasını bir hafta boyunca sabırsızlıkla beklerdi. Ancak her güzel şeyin bir sonu vardır. Bu nedenle dizi tam tadında final yaptı. Fakat final sahnesi izleyicilerde travma etkisi yarattı, hatta hiçbir final sahnesi bu kadar psikopatça olamaz dedirtti. İşte final sahnesi ile izleyicilerde derin yaralar açan Çılgın Bediş hakkında bilmeniz gerekenler. Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Üstünden Yıllar Geçse De İzlemekten Sıkılmadığımız 38 Eski Türk Dizisi” Çılgın Bediş konusu………..

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Dizi, karikatürist Özden Öğrük’ün 1976’dan itibaren Gırgır dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları konu alarak çekilmiştir. Gençlere hitap eden yapım, liseli çok iyi bir arkadaş grubunun okul, aile, arkadaşlık, aşk ilişkilerini ve maceralarını konu alıyor. Yayınlandığı döneme damga vuran ve o zamanlarda “özgür kız” modelini yansıtan dizi genç kızların favorisiydi……

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Senaryosunu Zeki Keskin‘in yazdığı diziyi Ozan Aydın ve Turgut Yasalar ikilisi yönetti. Dizide Bediş karakterini Yonca Evcimik, Oktay’ı Cenk Torun, Banu’yu Sonay Aydın, Mükü’yü Çiçek Dilligil, Necmi Dede’yi Selahattin Taşdöğen, Müdire Nazime Hanım’ı Ayten Uncuoğlu, Mefaret’i Ayten Erman, Orhan’ı Sinan Bengier, Canan karakterini Selma Sonat canlandırdı. Ayrıca dizide Başak Sayan, Gökhan Mete, Ahmet Özuğurlu, Dolunay Soysert, Ercüment Balakoğlu ve Tuncer Sevi rol aldı. Çılgın Bediş ne zaman yayınlanmaya başladı? Kaç sezondan ve bölümden oluşuyor?…….

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Sevilen dizi, 8 Temmuz 1996 tarihinde yayınlanmaya başladı. 3 Mart 2001’de ise final yaptı. 1996’dan 99’a kadar Kanal D’de, 2000-2001 yılları arasında ise Show TV’de yayınlandı. 4 sezon olan dizi, 70 bölümden oluşuyor. Ayrıca bölümler yaklaşık olarak 45 dakika uzunluğunda. Dizi final yaptıktan sonra televizyonda tekrar tekrar yayınlandı iyi bir reyting aldı. Çılgın Bediş’in karakterlerinin bazı özellikleri hiç hafızalardan silinmedi…….

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Elbette dizinin en önemli karakteri Bediş idi. Bu nedenle onun yaptıkları akıllardan hiç silinmedi. Mesela Bediş, her şeye “he yoo” diye tepki veriyordu. Çılgın ve özgür kız davranışları çok dikkat çekiyordu. Ayrıca Cenk Torun’un canlandırdığı Oktay karakterine her türlü muzurluğu yapıyordu. Fakat Oktay olanlar karşısında ağzını bile açmıyordu. Ne çektin be Oktay! Peki ya Banu’nun ikiye ayırdığı saçlarına ve bekçi Abdül’ün bıyıklarına ne demeli? Bunlar diziyi izlerken yüzümüzü gülümseten ufak detaylardı. Çılgın Bediş final sahnesi ile izleyicilerde kapanmayacak yaralar açtı…….

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Çılgın Bediş’le ilgili akıllarda kalan tek şey trajikomik ve ilginç sahneler değildi. Çünkü dizinin finalinde yaşananları kimse beklemiyordu ve izleyicilerin travma yaşanmasına neden oldu. Dizinin finalinde Bediş’in bulunduğu evde bomba patladı ve Bediş yanarak öldü. Bu sahne bir neslin aklına hiçbir zaman silinmeyecek bir şekilde kazındı. Çünkü hiç kimse lise temalı bir dizide böyle psikopatça bir final beklemiyordu. Belki de bu final, Türk dizi tarihinin en çarpıcı dizi finaliydi. Aslında senaryoya göre, Bediş patlayan evin içinde değildi. Ancak Bediş’in öldüğü doğrulanamadan bölüm sonu olunca, dizinin finali de “Bediş öldü” olarak akıllarda kaldı…..

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!

Bediş öldü” olarak akıllarda kaldı.