Severek yediğimiz balığın kokusu nasıl geçer? Mutfakta, evde balığın sinmiş kokusundan nasıl kurtulabiliriz? Gelin evinizde balık pişirdiğinize kimsenin inanmayacağı püf noktaları sizlere verelim..

Balığın kokusu nerden çıkarmak istediğinizi bilmediğim için ben sırayla fırın, tava, el, evimizin genel kokusunu değiştirecek metotları madde madde sıraladım. Siz ihtiyacınıza göre okuyabilirsiniz.

Fırında pişirdiyseniz balık kokusu nasıl çıkar?

1. Sirkeli su ile balık pişirdiğiniz fırını silerek balık kokusundan kurtulabilirsiniz.

2. Veya karbonatı fırının içerisine serpiştirin. Boş bir sprey şişesine sirke ve su koyun. Karbonatı serpiştirdiğiniz her alana bu spreyden sıkın. 3 dk bekleyin ve sünger yardımı ile silin.

3. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra fırın tepsisine vanilya serpiştirin ve fırını 20 dk çalıştırın. Mutfağınız ve eviniz mis gibi vanilya kokusu ile sarılsın.

Ayrıca fırında balık pişirirken balığın yanına limon koymak balığın ağır kokusunu azaltır daha sonra fırını temizlemek kolay olur. Ayrıca eve daha az balık kokusu yayılır.

Tavada pişirdiyseniz balık kokusu nasıl çıkar?
Tavada balık kokusu

Balığı tavada pişirdiğinizde genel olarak ocağa ve sağa sola kızartma yağı sıçrayabilir bu da kokunun daha kalıcı olmasına sebebiyet verir. Eğer tavada pişirdiyseniz balık kokusunu geçirmek için bunları yapabilirsiniz.

1. Küçük bir tencereye bir miktar su doldurun ve üzerine yarım çay bardağı sirke dökün. Ve bu suyu kaynatın. Mutfağınızda meydana gelmiş bütün balık kokusunu içerisine çekecektir.

2. Yine boş bir tencerenin yarısını dolduracak kadar su doldurun. İçine göz kararı limon suyu, karanfil, tarçın çubuğu ve var ise defne yaprağı atın. Su kaynadıkça balık kokusunun esamesi bile okunmayacak.

3. Balık pişirirken kokulu mumları mutfakta ya da salonda yakarsanız balığın kokusunu bastıracağı için eviniz balık kokmayacaktır.

4. Balık kokusunu yok eden en önemli yöntemlerden birisi de vanilyadır. Küçük bir tencerenin içerisine bir miktar su ve vanilya dökün ve karıştırın. Kaynamaya bırakın ve eviniz mis gibi koksun. Yorum bölümünden bir teşekkürü çok görmeyin ama 

🙂

Balık kokusu elden nasıl çıkar?
Balık kokusu elden nasıl çıkar

Evdeki balık kokusunu yok ettik ama elimize sinen balık kokusu hala duruyor 🙂 Merak etme onun da çözümü var.

Balık kokusunu elden çıkaran yöntemler:

1. Yarım limonu eline sık ve limon kabuklarını elinde ovala.

2. Karbonatı suyla karıştırınca macun gibi bir kıvam oluşur. Bunu elinde sabun gibi ovala ve durula.

3. Bazen balığın kokusuna sabun bile çözüm olmuyor o yüzden pratik bir çözüm olan diş macununa başvuru yapabilirsiniz. Biraz diş macununu elinize sıkın ve sabun gibi ovalayın. Daha sonra suyun altında güzel bir şekilde duruladığınızda elinizde balık kokusu kalmaz.

4. Balık kokusunu elden çıkaran en iyi yöntemlerden birisi de çaydır. Elinizin dayanabileceği sıcaklıkta çayı avuçlarınıza dökerek güzel bir şekilde yedirin, parmak aralarınıza ve bileklerinize kadar. Eliniz sanki balık tutmamış gibi kokmaya başlayacak.

Balık kokusunu evden, fırından, tavadan ve elimizden nasıl çıkarmamız gerekli olduğu hakkında kısa ve öz bir bilgi paylaştık. Eğer içeriğimizden faydalandıysanız ve bir bilgi bile öğrendiyseniz bizlere yorum bölümünden bir teşekkürü çok görmeyin.

Sizleri seviyor ve bir başka içerikte görüşmek için sabırsızlanıyorum