Artık Dışarıda Yemek Yemek İstemeyeceksiniz!!!

Gıda Mühendisleri Odası bir çok gıda mühendisinin işlerini kaybetmek uğruna bu tip yerlerdeki mutfaklar hakkında insan sağlığını tehdit eden tüm bu gerçekleri denetimin arttırılması gibi sebeplerle anlatıyor. İşte gıda mühendislerinden mide bulandıran mutfak itirafları…
Antibiyotikli reçel “Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktıp araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık.İşten ayrıldım”MİDYE

Midye pek çok kişi tarafından çok seviliyor fakat düzgün saklanmamış, dikkatsizce pişirilmiş midyeler büyük tehlike arz ediyor. Restoranın şefini şahsen tanımıyorsanız, midyelerini nereden aldığını, hangi şartlarda sakladığını, nasıl pişirdiğini bilmiyorsanız midye yemeye cesaret etmeyin.

ÇORBALAR

Çorbasıyla ünlü bir mekanda değilseniz çorbalardan uzak durun çünkü çoğu restoranda çorbalar alelacele hazırlanan, ucuz yan yemekler muamelesi görürler.

Zehirleyen dondurma
“Bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu nedenle çocuk zehirlenmeleri meydana geldi.”
Kurtlu kuruyemiş “Soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem…
…kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.”
Et işletmesinde ‘yalan’ sorgusu “Bir et işletmesine iş başvurusunda bulundum. Bana, “İyi yalan söyleyebilir misin?” diye soruldu. “Hayır” cevabını verdim. Bu, işi kaybettiren cevap oldu. Denetlemede “herhangi bir usulsüzlük yok” demem gerekiyormuş
Tekrar tekrar pişirilen tavuk “Yemek fabrikasında sulu tavuk yemeklerinden kalan tavuk etleri akşamları yıkanıp ertesi günkü yemeklerde kullanılıyordu. Karşı çıkınca patronla aramızdaki anlaşmazlık büyüdü. Artık dışarda sulu yemek yemiyorum…
Bir catering firmasında işe başladım. Catering firmaları gıdanın çabuk tüketildiği bir sektör. Ne kadar sıkıntılı hammadde var ise catering’lere verilir…
Çalıştığım firmada artık bozulmaya ramak kalmış tavuk butları, yarı fiyatına alınıp, soslayıp baharatlanarak, müşteriye fırında tavuk olarak verilmekte. Karşı çıktığınızda, patron üzerinize yürüyebiliyor.”
Yapay yoğurt! “Süt ürünleri üreten firmada yapay koruyucuyla yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım lokantalara ucuza satılıyordu.
Fast Food zehir yuvasıymış! Stadyumda Sosisli! Stadyumun olmazsa olmazlarından sosisli daima temiz yerlerde üretilmiyor.
Çalışanlar Kötü koşullarda pişirilen ve uzun süre pişirme suyunun içinde kaldığını ifade ediyor. Bundan daha kötü olan durum ise; suyun içinde bekletilen ve satılmayan sosislerin yeniden buzdolabına koyularak, ertesi gün satılması!

Uzun zaman boyunca büyük fast food zincirinde çalışan kişiler Kahve Makinesi’nin temizliğinin tahmin edeceğinizden daha da kötü olduğunu ifade ediyorlar. Makinenin içerisindeki tüpler ve diğer parçalar bir hayli pis tutuluyor.
Yine bir fast food çalışanının açıklamasına göre Nuggets’lar bilindiği üzere taze tutulmuyor! Buzluktan gün içerisinde çıkarılan ve çıkarıldığı gibi kızartılması gerekli olan bu yiyecekler uzun zaman dışarıda ksatın aldıktan sonra kızartılıyor.
Bir çalışan fasülye ve et içeren yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Zararlı maddeler ile karıştırılan fasülye ve biftek saç jölesi kıvamını satın aldıktan sonra kızartılıyor.
Chili Sosu! Bir çalışansa hamburger ve ızgara ette kullanılacak olan chili sosunun hazırlanışı sırasında hızlı olmak için, biber, fasülye ve su dolu bir kapta etlerle karıştırılarak bakteri oluşturduğunu ifade etti.
Büyük bir kahve işletmesinin çalışanı en çok tercih edilen kahvelerin içerisindeki karışımların bazılarının ne olduğunu bilmediklerini dile getirdiler.
Yine bir fast food restoranında çalışan bir elemansa asla Barbekü soslu sandviç yenmemesi gerektiğini ifade etti. Eleman bayat tutulan tavukların günlerce bekletildikten sonra kızartıldığını ifade etti.
Çoğu insanın favori yiyeceğinin taze olmadığı ortaya çıktı. Bu kurumda uzun zaman boyunca çalışan elemanlar; donutların dondurulmuş olduğunu ve sipariş geldiğinde ısıtıldığını ifade ediyor.
Sinema keyfi patlamış mısır! Sinemanın vazgeçilmezi patlamış mısır satan yerde çalışanlar mısırların o kadar da taze olmadığını ifade etti. Sabah erken saatlerde yapılan mısırların sıcak kalmalarını sağlamakta olan bir makinede bekletildiklerini ifade etti.
Restoranda limondan uzak durun Bir restoran çalışanı ise genel olarak restoranların mutfağında tutulan limonların her bakteriyi aldığını ve bekletilen limonların müşterilerin içeceeklerine atıldığını söyledi.
Tavuk sandviçi bir restoranda kullanılacak olan tavukların taze olmadığını dile getiren uzmanlar, tavukların bütünüyle bayat olarak servis edildiğini ifade etti.
Taze Sanılan Kek ve Pastalar Dondurulmuş Panera Pasta restoranında çalışan bir şahıs ise bu restoranda taze pişirilmiş zannedilen ekmek, kek vb ürünlerin tamamiyle dondurulmuş olduğunu söyledi.
Chipolte böreği çalışanları çok tercih edilen bu yiyeceğin içinde kullanılacak olan malzemelerin bayat ve sağlıksız ortamda pişirildiğini söylediler.
Buz makineleri pis! Uzun seneler boyunca burda çalışan kişiler, bu ürünün olduğu makinenin yıkanmadığını ve uygun şartlarda kullanılmadığını ifade ediyor.