Ekranların yeni yarışması Şef Akademi başladı. Yarışmanın jüri üyelerinden aşçı Arda Türkmen merak ediliyor. Peki, Arda Türkmen kaç yaşında? Arda Türkmen’in sevgilisi kim? Fox Tv’nin yeni yarışması Şef Akademi dün akşam ilk bölümü ile ekranlara geldi. 15 yarışmacının yemek hünerlerini sergileyeceği yarışmada Arda Türkmen, Ayhan Sicimoğlu ve Ali Ronay jüri üyesi olarak yer alıyor. Yarışmanın sunuculuğunu ise Öykü Serter yapıyor. Dün akşam ilk bölümü izleyen seyirciler jüri üyelerinin hayatı ile ilgili bilgileri araştırmaya başladı. Haberimizde Arda Türkmen ile ilgili merak edilenleri derledik.

ARDA TÜRKMEN NERELİ?

Ünlü aşçı ve işletmeci Arda Türkmen, 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Bilgi Üniversitesi’nde üniversite öğrenimine başladı. Üniversitede çift anadal yaptı hem İşletme hem de Sahne Gösteri Sanatları bölümlerinden mezun oldu. 1995 ile 2000 yılları arasında organizasyonlarda görev aldı. 350’den fazla üniversite tur ve konser organizasyonları yaptı. Bu yıllarda işletmecilik tecrübesi de edindi ve yiyecek-içecek sektörüne adım attı. 1998’den başlayarak 2 yıl boyunca Uludağ’da bulunan A-Bar’ın işletmesini üstlendi. Bu yıllarda kendine ait bir catering şirketi kurdu. Kurduğu Roka Catering çok başarılı oldu, birçok ünlü ismin davetlerinde catering hizmeti verdi. ‘Metallica’ , ‘Depeche Mode’ gibi müzik gruplarının catering hizmetlerini üstlendi. 2012 yılında bu catering şirketini sattı.

ŞEF ARDA TÜRKMEN’İN AŞÇILIK KARİYERİ

Arda Türkmen, 2008 yılında Asmalımescit’te ’11 Lebnon’ isimli bir restoran açtı. Bu restoran aynı zamanda ‘Issız Adam’ filmininde çekildiği restorandır. 2010 yılında CNN televizyonlarında ‘Arda’nın Mutfağı’ isimli yemek programını çekmeye başladı. Bu programla beraber Türkmen, ün kazanmaya da başladı. Bu dönemde gazete ve dergilerde köşe yazıları yazarak tariflerini paylaşmaya başladı. 2013 yılında Lebnon’u kapadı ve Karaköy’de ‘Forneria’ ismi ile bir İtalyan restoranı açtı. Devamında 2015’te o restoranın çatısına Mükellef ve 2016 yılında Central restorantlarını açarak, işletme sayısını 3’e çıkardı. Daha sonra Forneriayı kapatarak, Mükellef’i büyüttü. Şuanda Karaköy’de olan Mükellef restoranı oldukça popülerdir.

ÜNLÜ ŞEF ARDA TÜRKMEN’İN TELEVİZYON PROGRAMLARI

Bu dönemlerde Arda’nın Mutfağı programına devam etti. Program Tv8 ekranlarında uzun süre yayınlandı. 2018 yılında bu program Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başladı. 2014 yılında TV8’in ‘Ver Fırına’ yarışmasında Emel Başdoğan ile jürilik yaptı. Bu programı ise Burcu Esmersoy sunuyordu. Bir dönem Arda’nın Mutfağı programını sosyal medyadan yayınladı. Bir dönem ‘Arda’nın Mutfağı’ programında format değiştirerek ünlüleri ağırlamaya ve onlarla birlikte yemek yapmaya başladı.

ARDA TÜRKMEN’İN TELEVİZYON ŞOVLARI;

2018-2020 Arda’nın Mutfağı (Kanal D) 2014-2018 Arda’nın Mutfağı (TV8) 2014-2015 ‘Ver Fırına’ Yarışması (TV8) 2010-2013 Arda’nın Mutfağı (CNNTürk) ARDA TÜRKMEN’İN SEVGİLİSİ KİM? Arda Türkmen şuanda sosyal medya fenomeni olan Melodi Elbirliler ile birliktedir. Arda Türkmen’in sevgilisi Melodi Elbirliler’in asıl mesleği İngilizce öğretmenliğidir. Elbirliler, şuanda mesleğini yapmıyor. Çiftin arasında tam olarak 15 yaş fark vardır. Birlikteliklerini gizlemeyen sevgililer, sosyal medya hesaplarından birlikte fotoğraflarını paylaşıyor. Melodi Elbirliler ile ilişkileri devam eden Arda Türkmen, dün dünya evine girdi. Bir çok ünlünün davet edildiği düğünde çok kötü bir olay yaşandı. Gelin Melodi Elbilirler’in gelinliği yanmaktan son anda kurtuldu. Arkadaşı Sibil Çetinkaya’nın anlık müdahalesiyle büyük bir kaosdan kıl payı kurtuldu.