Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi. Yatırımcılar merakla bekliyordu. Yeni karar açıklandı. Resmen belli oldu. Fiyatlar değişti. İşte çeyrek, gram, tam altın fiyatları ile ilgili yeni gelişmeler… ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) kasım toplantısı sonuçlandı. Küresel piyasalar açısından toplantının en kritik gündem maddeleri, varlık alımı azaltımı (tapering) ile ilgili kesinti kararı çıkıp çıkmayacağı ve takvimin netleşmesi konularıydı.

Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Yeni karar belli oldu, resmen değişti

FED’DEN KRİTİK KARAR GELDİ

Fed, varlık alımlarını kasım ayından itibaren yavaşlatmaya başlayacağını duyururken; varlık alım hızını aylık 15 milyar dolar azaltma kararı aldığını açıkladı.Aralık ayında 60 milyar dolar tutarında hazine kağıdı ve 30 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alacak.

PİYASALAR NE TEPKİ VERDİ?

Fed’in kritik mesajları öncesi 1758 dolar seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesini gören altının ons fiyatı, sınırlı aşağı hareket etti. Fed öncesi 1765 dolar seviyesinde bulunan Ons Altın, sonrasında 1761 dolar seviyesine kadar geriledi. Ons altın saat 21.12 itibarıyla ise 1764 dolar seviyesinde hareket ediyor. Euro/dolar paritesi Fed öncesi 1,1583 seviyesinde bulunurken, sonrasında 1,1576 ile 1,1609 seviyeleri arasında dalgalandı. Karar sonrası Cumhuriyet altını 3 bin 498 TL, Çeyrek altın 874 TL, Gram altın 548 TL seviyelerinde seyrediyor.