Dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden biri olarak kabul edilen Science, şu anda 40 yaşın altında olanların gelecekte günümüzden çok daha kötü bir dünyada yaşayacaklarını açıkladı.

Webtekno’da yer alan habere göre, günümüzde yaşanan orman yangınları ve iklim krizlerinin ileriki nesilleri çok daha kötü etkileyeceği ve oldukça zor bir yaşam sürecekleri ifade edildi.

GELECEK NESİL KAT KAT KÖTÜ YAŞAYACAK

Science dergisinde geçtiğimiz gün yayınlanan yeni bir araştırma, gelecek nesillerin günümüze göre kat kat daha fazla ekolojik felakete ve aşırı hava şartlarına maruz kalacağını gösterdi. Yapılan bu araştırma, gelecek için acil ve önemli adımların bir an önce atılması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

NBC News’e konuşan, Science dergisinde yayınlanan araştırmanın başında olan iklim bilimci Wim Thiery, aslında zararın çoktan yapıldığını açıkladı. Thiery, her bir neslin bir önceki nesilden daha şiddetli havalar ve olaylar göreceğini belirtti günümüz neslini şu şekilde uyardı:

“Bugün 40 yaşın altındaki herkes ısı dalgalarına, kuraklığa ve sellere ömür boyu maruz kalma açısından daha önce benzeri görülmemiş bir hayat yaşayacağını keşfettik. Bu, en ılımlı senaryolarda bile geçerli olacak.”

ÜÇ KATLA FAZLA KURAKLIK

Thiery ve çalışma arkadaşları, araştırmalarında bu yıl doğan çocukların, büyükanne ve büyükbabalarına göre yedi kat daha fazla sıcak hava dalgası, iki kat daha fazla orman yangını ve yaklaşık üç kat daha fazla kuraklıkla karşı karşıya kalacağını belirledi.

Öte yandan bilim insanları, bu durumların halen öngörülenden daha da kötüleşebileceğini de ekledi.