Kuzey İrlanda’nın Belfast Queen’s Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, daima kullanılacak olan o hapın hafif dozda bile alındığında dişlerin yenilenmesini ve çürüklerin tedavi edilmesini sağlamış olduğu ortaya çıktı.

Kuzey İrlanda’daki araştırmacılar, aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi edebileceğini ortaya koydu.Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde sürdürülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağlamış olduğu tespit edildi.En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş ağrısına neden oluyor.Aspirin uzun seneler ağrı kesici olarak kullanılacak olan bir ilaç. Özellikle baş ve kas ağrılarıyla, bayanların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır.

DİŞLERİN KENDİNİ YENİLEMESİNE YARDIMCI OLUYOR


Kendi hücrelerini yenileyebilme kabiliyetleri sınırlı olan dişlerin çürümesi halinde dolgu teknolojisi kullanılmaktadır. Fakat bu dolguların insan yaşamı boyunca birkaç kez değiştirilmesi gerekmektedir.Queen’s Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor.

40 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi, Çürük Dişleri Eski Haline Getiriyormuş

İngiltere Diş Araştırmaları Derneği senelik konferansında sunulmakta olan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.Aspirinin dişin kendi hücrelerini üretmek için gereken gen imalatına yardımcı olacağının daha önceki incelemelerde da ortaya konduğu belirtildi.Profesör El Karim, çalışmaların bir sonraki aşamasında aspirinin diş dentinini nasıl yenileyebileceğini ve dolgulara olan ihtiyacı nasıl değiştireceğinizi anlamaya çalışacaklarını belirtti.

El Karim bununla beraber aspirinin dişlere enjekte edilmesini de mümkün görmüyor ve ekliyor:“Bu şu an için bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu biçimde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak.”Uzmanlar, sağlık örgütleri tarafından kabul gören aspirinin gelecekte diş tedavisinde kullanılması durumunda dünya sağlık sistemi için büyük tasarruf sağlanabileceğini düşünüyor.Not:Her zaman öncelikle doktorunuza danışınız.